Witamina D – dlaczego jest tak ważna?

Mimo że witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, jej niedobór jest powszechny wśród Polaków. Jak powstaje i co nam daje? Poznaj właściwości witaminy D.

Jak powstaje witamina D?

Witamina D powstaje w trakcie syntezy skórnej, czyli w trakcie padania promieni słonecznych na skórę. Wystarczy ok. 15-20 minut na słońcu, mając odsłonięte ok. 15-20% ciała (np. odkryte nogi i ramiona), aby wytworzyć ilość witaminy pokrywającą nasze dzienne zapotrzebowanie. Tyle z teorii, w praktyce bywa różnie.

Po pierwsze, ze względu na szerokość geograficzną Polski ten proces może zachodzić jedynie od kwietnia do września. Po drugie, tryb życia przeciętnego człowieka diametralnie się zmienił na przestrzeni lat i coraz mniej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Moment, gdy słońce świeci najmocniej, spędzamy zamknięci w biurach, do których także podróżujemy samochodem lub autobusem. W obawie przed poparzeniami, szybkim starzeniem się skóry i nowotworami, smarujemy skórę kremami z filtrami UV, skutecznie uniemożliwiając syntezę witaminy D.

Aby uniknąć niedoboru witaminy D należy eksponować ciało na słońcu (wspominane wyżej 15-20% przez ok. 15-20 minut, od kwietnia do września) lub ją suplementować, np. w postaci kapsułek lub tabletek (obowiązkowo od października do marca). Jednak zanim to zrobimy, warto zbadać jej poziom w organizmie i wspólnie z lekarzem ustalić optymalne dawkowanie. Cennym źródłem witaminy są także tłuste ryby (tuńczyk, śledź, węgorz, dorsz, makrela). Jest także obecna w żółtku jajka, serze żółtym, a nawet w pieczarkach.

Witamina D i jej korzystny wpływ

Witamina D pomaga wchłaniać wapń i fosforany, które biorą udziału w budowie kości i zębów. Ma pozytywny wpływ na pracę układu nerwowego, układu immunologicznego i układu mięśniowego. Zmniejsza ciśnienie krwi, wzmacnia naczynia krwionośne, działa przeciwzapalnie.

Witamina powinna obowiązkowo znaleźć się w diecie niemowląt i dzieci oraz kobiet w ciąży, ponieważ jej niedobór może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, które mogą ujawnić się w trakcie rozwoju malucha (np. alergie, cukrzyca dziecięca, osteoporoza, astma). Seniorzy także powinni przyjmować jej zwiększone dawki.

Witamina D i efekty niedoboru

Niski poziom witamy D może doprowadzić do cukrzycy, insulinooporności, otyłości. Wzrasta ryzyko infekcji i zakażeń. Badacze zauważyli także powiązanie między jej niedoborem a rozwojem nowotworów. Jednak suplementacji witaminy D absolutnie nie powinno się traktować jak terapii! Co najwyżej, można uznać ją za wspomaganie leczenia.

Skutkami niedoboru witaminy D mogą być także osteoporoza, krzywica (u dzieci), osłabienie mięśni, skłonność do upadków i złamań, niewydolność nerek, choroby wątroby, choroba Alzheimera.

Zadbaj o poziom witaminy D

Wiesz już, jak witamina D powstaje i wpływa na nasze samopoczucie. Jeśli do tej pory nie badałeś jej stężenia w Twoim organizmie ani nie suplementowałeś, to odpowiedni moment, aby to zmienić. Dbaj o siebie!

Powrót do listy
Powrót do listy