Sok – napój – nektar. Co wybrać?

Kolorowe opakowania napojów sprawiają, że sięgamy po nie niemal bez zastanowienia. Apetyczna pomarańcza, soczyste jabłko, dojrzała wiśnia… Nie zawsze są one dokładnie tym, do czego chce Cię przekonać producent. Zobacz, jak świadomie kupować napoje.

Jak odróżnić wodę z konserwantami od wartościowego napoju? To proste, a tajemnica tego „szyfru” kryje się na opakowaniu – wystarczy, że przyjrzysz się nazwie kupowanego właśnie produktu. Nie daj się zwieść sloganom – „100% owocu” wcale nie musi oznaczać, że masz w rękach sok najwyższej jakości.

Co ciekawe, sposób nazewnictwa napojów jest regulowany przez Unię Europejską. Sok to więc wyłącznie ten napój, który zdolny jest do fermentacji, ale jest sfermentowany. Wyprodukowano go ze zdrowych, dojrzałych owoców, ma kolor, zapach i smak typowy dla owoców/warzyw, z których powstał. W skrócie: sok to napój, który ma wszystkie cechy składników, z których powstał. „Dobry” sok musi zawierać od 85 do 100% owoców/warzyw. Większość soków owocowych/warzywnych może mieć w składzie także niewielkie ilości cukru, które łagodzą naturalnie kwaśny smak.

Nieco mniej wartościowy jest nektar, zawiera bowiem od 25% wsadu owocowego/warzywnego. Górna granica nie jest jednak ograniczona i może sięgać nawet 1005% to daje szanse, że niektóre nektary jakością dorównują sokom. Warto jednak zaznaczyć, że zawierają one wodę i substancje słodzące (od 15 do 150 g/l soku). Nie mogą w składzie mieć substancji konserwujących zagrażających zdrowiu. W tym przypadku ilość owoców/warzyw jest ściśle regulowana:

  • jabłka, pomarańcze – min. 50%
  • czarne porzeczki – min. 25%
  • śliwki – min. 30%
  • wiśnie – min. 35%

Najmniej wartościowe są napoje, składające się z wody z domieszką w soku (w ilości maksymalnie 30%). W składzie znajdziemy również cukier i substancje słodzące, barwniki, aromaty, kwas cytrynowy. Na domiar złego napoje są utrwalane chemicznie.

Powrót do listy
Powrót do listy