Nowa piramida żywienia

Piramida żywienia to kompendium wiedzy o prawidłowym żywieniu zdrowego człowieka. Wraz z 10 zasad prawidłowego żywienia jest drogowskazem w tworzeniu zbilansowanej diety i pełnowartościowych jadłospisów.

Co to jest piramida żywienia?

Piramida żywienia to uproszczony schemat zawierający różne rodzaje produktów. Na samym dole, u podstawy, znajdują się produkty, które należy spożywać bardzo często, najlepiej codziennie. Im wyższe piętro tym częstotliwość spożycia powinna być coraz mniejsza. Piramida została stworzona z myślą o osobach chcących odżywiać się prawidłowo i nie mających (to ważne!) problemów zdrowotnych.

Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej 2016 – sport to zdrowie!

Eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia wprowadzili kilka zmian w dotychczasowej piramidzie żywienia. W najnowszej wersji podstawą stała się aktywność fizyczna (min. 30-40 min dziennie). Dlatego kto jeszcze nie był przekonany do ćwiczeń, tym bardziej powinien się zmotywować do biegania, pływania, roweru, gimnastyki czy innego sportu.
W temacie żywności fundamentalnym składnikiem naszej codziennej diety powinny być owoce i warzywa w stosunku 1:3 (czyli jedna porcja owoców na trzy porcje warzyw) oraz wypicie 1,5 l wody. Dopiero na drugim miejscu znalazły się produkty zbożowe (w starszej wersji znajdywały się na pierwszym miejscu), których spożywanie zaleca się ograniczyć od kilku razy w tygodniu. Nowościami w piramidzie żywienia są zioła, które wzbogacają smak potraw i są źródłem cennych składników odżywczych oraz orzechów. Należy za to ograniczyć do minimum spożywanie soli i cukru, które przyczyniają się do wielu chorób cywilizacyjnych.

10 Zasad Zdrowego Żywienia

Kolejną nowością jest stworzenie 10 zasad zdrowego żywienia, które powinny być traktowane jako uzupełnienie dla piramidy i pomoc w jej prawidłowej interpretacji. Lista wygląda następująco:

  1. Spożywaj posiłki regularnie (4-5 posiłków co 3-4 godziny).
  2. Warzywa i owoce spożywaj jak najczęściej i w największej ilości, co najmniej połowę tego, co jesz. Pamiętaj o właściwych proporcjach: 3/4 -warzywa i 1/4 owoce.
  3. Spożywaj produkty zbożowe, pełnoziarniste.
  4. Codziennie spożywaj 2 duże szklanki mleka. Możesz je zastąpić jogurtem, kefirem i – częściowo – serem.
  5. Ograniczaj spożycie mięsa (zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych do 0,5 kg/tyg.) Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja.
  6. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je olejami roślinnymi.
  7. Unikaj spożycia cukru i słodyczy. Zastępuj je owocami i orzechami.
  8. Nie dosalaj potraw i kupuj produkty z niską zawartością soli. Używaj ziół – mają cenne składniki i poprawiają smak.
  9. Pamiętaj o piciu wody, co najmniej 1,5 l dziennie.
  10. Nie spożywaj alkoholu.

Niektóre z powyższych zasad mogą wydawać się dyskusyjne, np. punkt 4, gdy coraz więcej osób cierpi na nietolerancję laktozy, a dostępne w sklepach mleko potrafi być pozbawione swoich pierwotnych właściwości odżywczych. Dlatego mimo wytycznych podanych przez Instytut Żywności i Żywienia, odżywianie należy planować z głową i wyeliminować elementy, które są dla nas szkodliwe.

Linki pomocne w artykule
http://www.izz.waw.pl/attachments/article/555/06_PiramidaIZZ_str2.pdf
http://www.izz.waw.pl/pl/strona-gowna/3-aktualnoci/aktualnoci/555-naukowcy-zmodyfikowali-zalecenia-dotyczace-zdrowego-zywienia

Wiele z nowych zasad i norm zostały uznane za kontrowersyjne. My również mamy co do kilku pewne zastrzeżenia. A jakie jest Wasze zdanie? Co uważacie za prawidłowe, a co za szkodliwe w nowej piramidzie żywienia, która powinna być wskazówką w zdrowej diecie?

Powrót do listy
Powrót do listy