Na co zwrócić uwagę kupując mięso?

Polacy wciąż chętnie kupują mięso. Według badań Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w ciągu roku przeciętny Polak zjada go około 78 kilogramów. Jak rozważnie kupować mięso i na co zwrócić szczególną uwagę wybierając produkt?

Gdzie kupować?

Pierwszą rzeczą, nad którą powinniśmy się zastanowić jest miejsce, w którym robimy zakupy mięsne. Najlepiej wystrzegać się bazarków i supermarketów. Dobrym pomysłem jest kupowanie produktów w lokalnych delikatesach lub na stoiskach firmowych. Mięsa w dużych marketach sprzedawane są w opakowaniach foliowych lub próżniowych przez co nie mamy możliwości sprawdzenia ich zapachu i jakości.

Kraj produkcji

Mięso importowane co do zasady przegrywa z mięsem produkowanym w Polsce. Wynika to z faktu, że to produkowane w Polsce jest po prostu świeższe i lepszej jakości. Dodatkowo, mięso z importu musi zostać zamrożone zanim dotrze do kraju eksportu. Zawsze warto pytać sprzedawcę skąd pochodzi kupowany produkt i kto jest jego producentem.

Kolor i zapach

Idziesz na zakupy? Przygotuj swoje zmysły! Jak powinno wyglądać zdrowe i świeże mięso? Odpowiedni kolor mięsa oczywiście zależy od gatunku.

  • wołowina – od jasnoczerwonego do bordowego,

  • wieprzowina – od jasnego różu po czerwień,

  • drób – od jasnego różu lub écru,

  • jagnięcina i cielęcina – jasny róż.

O nieświeżości produktu może świadczyć żółte, sine lub brązowe zabarwienie. Mięso nie powinno mieć też żadnych plam, które mogłyby wskazywać o nieprawidłowym uboju. A jak pachnie dobre mięso? Powinno mieć słodki zapach krwi. Jeśli czujesz drażniącą nutę kwasowości to znak, że jest już ono nieświeże. Ważna jest też faktura produktu – mięso powinno być sprężyste i śliskie.

Uważaj na promocje

Oczywiście przecenione mięso nie zawsze jest przeterminowane i niedobre. Często dostawcy dysponują naddatkiem pewnych produktów i mogą je sprzedać sklepom w bardziej korzystnej cenie. Jeśli masz okazję, warto kupić więcej mięsa i włożyć je do zamrażalki. Bądź jednak czujny, zdarza się, że niska cena nie idzie w parze z jakością. Sprawdzaj przeceniony produkt dwukrotnie, żeby być pewnym jego świeżości.

Powrót do listy
Powrót do listy