Mrożenie żywności – co i jak?

Chcesz zachować posiłek na później? Masz zamiar „coś” ugotować i nadal nie wiesz co, dlatego mrozisz składniki. A może planujesz przechować owoce, by móc skosztować ich w samym środku mroźnej zimy? Zobacz, jak mrozić żywność dla zachowania pełni składników odżywczych i bez szkody dla Twojego zdrowia.

Ekonomicznie i z głową

Nie zwalniamy tempa. Ciągle biegniemy, spieszymy się, a to wymaga od nas dokładnego planowania, zarówno składników posiłków, jak i czasu, który poświęcimy na ich komponowanie. Najlepsze rozwiązanie to przygotowanie większej ilości w momencie, gdy dysponujemy wolnym czasem (np. w weekendy), zamrożenie jedzenia, a następnie rozmrożenie go, gdy przyjdzie taka potrzeba. Tym samym ograniczamy również plagę naszych czasów – marnotrawienie żywności.

Czy to zdrowe?

Większość produktów spożywczych można przechowywać w zamrażarce minimum przez miesiąc. Proces zamrażania powstrzymuje rozwój bakterii, tym samym wydłuża się termin przydatności do spożycia. Najczęściej mrożone produkty to chleb, mięsa, warzywa i owoce, a czas ich przechowania w ujemnych temperaturach prezentuje się następująco:

  • Chleb i ciasta – od 2 do 3 miesięcy
  • Cielęcina i jagnięcina – do 9 miesięcy
  • Drób – do 9 miesięcy
  • Kiełbasy – do 2 miesięcy
  • Lody – do 2 miesięcy
  • Owoce i warzywa – od 9 do 12 miesięcy

Jak mrozić?

To pytanie wydaje się banalnie łatwe, jednak podczas zamrażania warto pamiętać o kilku zasadach. W przypadku mięs najpierw dokładnie umyj i osusz produkty, następnie przenieś je do woreczka (pamiętaj o opisaniu go datą!), dokładanie zawiąż, by usunąć powietrze i zabezpieczyć zawartość. Jeśli zamrażasz warzywa, warto najpierw przelać je wrzątkiem i opłukać zimną wodą. Co prawda utracą one część witaminy C, jednak zachowają zapach, kolor i smak świeżych okazów. Słodkie skarby lata przechowasz w sposób podobny jak mięsa, jednak pamiętaj o tym, by najdrobniejsze z nich (np. truskawki) najpierw rozłożyć i zmrozić na tacce. W ten sposób po przesypaniu do woreczka nie stworzą bryły. Pamiętaj, by mrozić wyłącznie dojrzałe, świeże owoce. Im dłużej „leżą” one przed trafieniem do zamrażarki, tym więcej cennych składników utracą.

W jaki sposób rozmrażać żywność?

Najlepiej, byś zrezygnował z „agresywnego” rozmrażania w kuchence mikrofalowej czy piekarniku. Najzdrowsze i najsmaczniejsze mrożonki uzyskasz, gdy dasz im chwilę na osiągnięcie odpowiedniej temperatury – ułóż je na najniższej półce lodówki bądź w zacienionej szafce kuchennej.

Uwaga – nigdy nie zamrażaj ponownie raz rozmrożonych produktów!
 

Powrót do listy
Powrót do listy