Jakie mięso na rosół?

W wielu  polskich domach nie sposób wyobrazić sobie niedzielnego obiadu bez rosołu. I choć każda pani domu i każdy szef kuchni maj swój sekretny zestaw składników, to jednak nie od dziś wiadomo, że o walorach smakowych i wartościach odżywczych rosołu decyduje rodzaj i jakość użytego mięsa. Jakie więc wybrać, by zupa była zarówno smaczna, jak i zdrowa?

Klasycznie: rosół z kury lub kurczaka

Niewielu zdaje sobie sprawę, że zarówno samo słowo „rosół”, jak i  metoda jego przygotowania wywodzi się ze sposobu przechowywania mięsa – w drewnianych beczkach, z dużą ilością soli. By nadawało się do spożycia, należało je „rozsolić” –gotować w wodzie tak, by sól pozostała w wywarze, co zajmowało od kilku godzin do nawet kilku dni. Warzywa zaczęto dodawać znacznie później – ok. XVI wieku.

Rosół drobiowy jest delikatny w smaku. Do jego przygotowania najczęściej używa się całej lub połówki kury (najlepiej zagrodowej) lub kurczaka. Na rosół najlepiej nadaje się szyja, skrzydełka, udka i korpus. Jeśli używamy całego kurczaka, warto podzielić go na mniejsze porcje. By nieco odchudzić wywar, wystarczy zdjąć skórę – najwięcej tłuszczu znajduje się właśnie w tej części.

Nowocześnie: rosół mieszany

Zdaniem smakoszy najbardziej esencjonalny rosół uzyskuje się z mieszanych gatunków mięs – najczęściej drobiu i wołowiny. Zazwyczaj łączy się mięso wołowego (najlepiej z kością) z udkami z kurczaka lub skrzydłami indyka.

Ogromną popularnością cieszy się rosół z kilku gatunków drobiu – do jego przygotowania najczęściej używa się skrzydeł, pałek i udek z kurczaka oraz indyka. Ciekawą alternatywą jest również rosół z gęsi lub kaczki, o wyjątkowo głębokim aromacie. Tu jednak warto zwrócić uwagę na to, by wybierać mniejsze egzemplarze lub tzw. porcję rosołową (z dodatkiem udek lub piersi) – w przeciwnym razie rosół może okazać się zbyt tłusty.

Intensywnie: rosół wołowy

Rosół wołowy jest intensywniejszy w smaku od drobiowego. Do jego przygotowania potrzeba nieco więcej cierpliwości – powinien być gotowany dłużej niż rosół drobiowy. Jakie mięso wybrać? Idealnie sprawdzi się łata wołowa, szponder oraz gicz.

Zrób więcej!

Niezależnie od rodzaju wybranego mięsa, warto ugotować rosół na zapas. Stanowi on idealną bazę do sosów czy zup-kremów. Można go bez problemu mrozić (najlepiej w niewielkich porcjach), a nawet wekować. Warto wykorzystać również mięso z rosołu – sprawdzi się doskonale w roli farszu do krokietów, pierogów lub różnego rodzaju pasztecików.

Powrót do listy
Powrót do listy