Jak wędzić w domu?

Własna wędzarnia w ogrodzie i niepowtarzalny aromat świeżo opalanych wędlin to marzenie nie dla wszystkich dostępne. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by cieszyć się zapachem i smakiem ulubionych mięs również w mieszkaniu.

Czego będziesz potrzebować?

Najsłynniejszą metodą domowego przygotowywania wędlin jest wędzenie w garnku. Będziesz do tego potrzebować garnka żeliwnego lub emaliowanego, doskonale nada się do tego także wok. Niezbędnym elementem jest odpowiednie podłoże dla wyrobów – nie mogą ode dotykać bezpośrednio dna. Dlatego do wyłożenia garnka niezbędna będzie folia aluminiowa, na której należy rozłożyć garść zrębków wędzarniczych i ponownie nakryć folią aluminiową. Na zrębki nie może bowiem opadać tłuszcz ani inne soki z mięsa. Na samą górę kładziemy metalowe sitko, na którym układać będziemy wędliny. Należy pamiętać, by nie dotykały siebie nawzajem – większa ich powierzchnia zostanie wówczas uwędzona.

Jakie gatunki drewna?

Aby cieszyć się wspaniałym smakiem i aromatem przyrządzonych mięs, warto zastanowić się nad rodzajem zrębków wędzarniczych. Dobrze sprawdzą się ogólnie dostępne zrębki olchowe lub dębowe, jednak dla lepszych doznań zapachowych i smakowych warto sięgnąć po bardziej aromatyczne gatunki. Na przykład, do wołowiny, drobiu i wieprzowiny doskonale pasuje wiśnia, która nadaje mięsu słodko-kwaśny aromat. Ryby świetnie komponują się natomiast z delikatnym aromatem jabłoni. Zapach mogą wzbogacić także gałązki rozmarynu, namoczone ziarna pieprzu czy gałązki winorośli.

Przygotowanie wędlin

Bardzo ważnym etapem wędzenia jest odpowiednie przygotowanie mięsa. Powinno ono być dobrze wysuszone, by nie nabrać kwaskowego posmaku w kontakcie z dymem. Najlepiej suszyć je w temperaturze pokojowej ok. 24 godziny przed samym wędzeniem. Kiełbasy można zawiesić na kiju, a szynkę i inne mięsa o większej objętości wyłożyć na ruszt z piekarnika.

Wędzenie w garnku krok po kroku

Kiedy wszystko jest gotowe – wędliny są wysuszone, a garnek wyłożony folią i zrębkami – przystępujemy do wędzenia. Przykrywamy garnek pokrywką, by jak najmniej dymu wydostawało się na zewnątrz. Włączamy ogień na kilka minut tak, by zrębki zaczęły dymić. UWAGA! Nie jest konieczne podpalanie samych zrębków – nagrzeją się od ciepła palnika. Czas wędzenia zależy od rodzaju mięsa. Ponieważ wyroby wędzimy w dymie gorącym, cały proces jest znacznie krótszy od tego w tradycyjnej wędzarni. Rybom wystarczy 10-15 minut. Inne mięsa potrzebują ok. 30-45 minut, by nabrać aromatu. Po wyłączeniu palnika nie otwieramy od razu garnka, pozwalając dymowi, by przeniknął jeszcze strukturę mięsa przez 10-20 minut.

Smacznego!

Powrót do listy
Powrót do listy