Jagnięcina i jej właściwości

Jest jednym z najzdrowszych rodzajów mięsa, chociaż rzadko gości na naszych stołach. Najlepsze mięso jagnięce to to, pozyskiwane z młodych owiec i baranów, które nie ukończyły jednego roku. Najlepsza gatunkowo jest jagnięcina mleczna, kiedy jagnię żywi się wyłącznie mlekiem matki. Dlaczego powinniśmy jeść jagnięcinę częściej?

Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych

Mięso jagnięce jest dietetyczne i lekkostrawne. Oczywiście jego kaloryczność zależy od elementu, z którego jest pozyskiwane. Mięso z górnych partii zwierzęcia jest bardziej kaloryczne niż z innych. Jagnięcina charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu śródmięśniowego i bogatymi zasobami nienasyconych kwasów tłuszczowych. Tłuszcz z okolic lędźwiowych zwierzęcia zawiera więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych niż ten pozyskiwany z mięsa wołowego. Tłuszcz z jagnięciny ma korzystniejszy stosunek wielonienasyconych kwasów z rodziny n-6 do n-3. Chociaż mowa tu o tłuszczach, nie musimy się martwić – kwasy tłuszczowe pomagają zrzucić zbędne kilogramy. Jagnięcina sprawdza się w walce z otyłością brzuszną.

Kwas linolowy

Jagnięcina to prawdziwa bomba kwasu linolowego, który odpowiedzialny jest zapobieganie otyłości, miażdżycy i stymulację układu odpornościowego. Dodatkowo, kwas linolowy to składnik, który przeciwdziała nowotworom. Jego obecność w naszej prawidłowej diecie jest niesamowicie ważna! Sprzężony kwas linolowy występuje w jagnięcinie w naprawdę sporej ilości, bo aż od 4,3 do 19 mg na gram tłuszczu. Jeśli zależy nam na opóźnianiu zmian miażdżycowych, hamowaniu cukrzycy i redukcji tkanki tłuszczowej, warto sięgnąć po jagnięcinę. Kwas ten to przeciwutleniacz – likwiduje wolne rodnik i zmniejsza stężenie złego cholesterolu we krwi.

 Kwas orotowy

Okazuje się, że owce nie chorują na nowotwory. To zasługa kwasu orotowego, który występuje w ich tkankach i mleku. Jego największe stężenie znajduje się u owiec, które hodowane są naturalnie. Kwas orotowy powstrzymuje namnażanie się komórek nowotworowych. Jagnięcina zawiera 30 razy więcej kwasu orotowego niż wieprzowina, wołowina lub drób.

Powrót do listy
Powrót do listy