Flawonoidy – co to takiego i dlaczego są tak ważne?

Flawonoidy są naturalnymi związkami roślinnymi, które znajdują się w liściach, kwiatach, nasionach i owocach roślin. To one nadają warzywom i owocom kolor. Są także niezwykle ważne dla ludzkiego organizmu – działają przeciwnowotworowo, przeciwzapalnie i detoksykująco.

Właściwości flawonoidów

Flawonoidy mają bardzo szeroki zakres działania. Są naturalnym barwnikiem dla roślin, chronią je przed promieniowaniem UV oraz działaniem szkodników i pleśni. Badania naukowe pokazały, że odgrywają także znaczącą rolę dla naszego zdrowia. Wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i detoksykujące. Chronią przed bakteriami, wirusami i alergiami. Działają moczopędnie, rozkurczowo i obniżają ciśnienie tętnicze krwi. Abyśmy mogli cieszyć się ich właściwościami w pełni, nasza dieta powinna zawierać ich jak największą ilość.

Gdzie występują flawonoidy

Głównym źródłem flawonoidów są warzywa i owoce, jednak znajdują się one także w innych produktach, m.in. w kawie, herbacie, kakao, czerwonym winie, przyprawach i nasionach roślin strączkowych. Najbardziej bogate w te związki roślinne są: suszone oregano i suszona pietruszka, aronia, jagody, sok z czarnego bzu, czarne porzeczki, ciecierzyca, świeże kapary, szczaw. Spore ich ilości znajdziemy także w jeżynach, gotowanym bobie, czerwonej kapuście, malinach, truskawkach, świeżej żurawinie, rukoli, rzodkiewce, cebuli i owocach cytrusowych. Ważne, aby produkty te nie były przetworzone i miały krótki termin spożycia.

Działanie flawonoidów

Flawonoidy przedostają się z przewodu pokarmowego do krwi, gdzie wychwytują wolne rodniki, chroniąc w ten sposób przed chorobami nowotworowymi, stanami zapalnymi, miażdżycy i cukrzycy. Według badań, spożywanie ich w dużej ilości zmniejsza ryzyko śmierci na zawał serca o 18%. Flawonoidy są szczególnie ważne dla osób starszych, ponieważ wpływają również na układ nerwowy, chroniąc przed demencją, chorobą Parkinsona i Alzheimera.

Powrót do listy
Powrót do listy