Czy warto jeść grzyby?

Gdy na dworze panuje jesień, polskie kuchnie są zdominowane przez grzyby i ich przetwory. Sosy, farsze, zupy... Grzyby potrafimy przygotować na wiele sposobów. Jednak czy oprócz walorów smakowych dostarczają nam coś jeszcze?

Wartości odżywcze grzybów

Przede wszystkim należy pamiętać, że grzyby są ciężkostrawne. Dlatego dzieci oraz osoby mające problemy z trawieniem, chory układ pokarmowy powinny ich unikać. Co prawda, grzyby można drobno posiekać i dokładnie pogryźć przy spożyciu, aby były lżejsze dla naszego żołądka. Ciężkostrawność grzybów jest spowodowana chityną, substancji podobnego do obecnego w roślinach błonnika. Warto pamiętać, że chociaż chityna nie jest trawiona, korzystnie wpływa na układ pokarmowy.

Grzyby są także niskokaloryczne, dlatego mogą być polecane osobom na diecie. Śmiało można zastąpić nimi porcję mięsa (obniżając tym samym kaloryczność dania), a nasz organizm nie poczuje różnicy. W grzybach znajdują się takie witaminy jak: witamina D, witaminy z grupy B: B1 i B2, witamina A (karoten). Ich ilości różnią się od rodzaju grzybów. Na przykład, kurka ma najwięcej karotenu, stąd jej żółtopomarańczowa barwa.

Uważaj na zatrucia grzybami!

Co roku lekarze apelują, aby nie jeść grzybów, co do których nie mamy pewności, że są jadalne lub nie znamy ich źródła pochodzenia. Spożycie np. muchomora może nawet doprowadzić do śmierci! Dlatego niewprawieni grzybiarze powinni korzystać z atlasu. Zebrane grzyby warto sprawdzić w sanepidzie. W przypadku zatrucia grzybami (nudności, bóle brzucha, biegunka, gorączka) od razu zgłoś się do lekarza.

Jesienny przysmak

Mimo obecności witamin i białka grzyby są traktowane raczej jako dodatek do potraw niż jako główny składnik pożywienia. Urozmaicają dania, dodają smaku różnym potrawom. Mogą być podstawą sosów, zup i farszów. Jeśli sami zbieramy grzyby, zawsze musimy się upewnić, czy nie są trujące, nie mają w sobie robaków. W razie wątpliwości nie należy ich spożywać. Grzyby najlepiej przyrządzić od razu.

Powrót do listy
Powrót do listy