Białko – ważny składnik codziennej diety

Białko to jeden z najważniejszych składników odżywczych, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jego ilość w ciele dorosłego człowieka wynosi od 10 do 14 kg. Zarówno niedobór, jak i nadmiar białka może być szkodliwy.

Niedobór białka

Jeśli nie dostarczamy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości białka w codziennej diecie, hamujemy jego rozwój i wstrzymujemy odbudowę tkanek. Spada w ten sposób odporność, a leczenie ran przebiega dłużej i trudniej. Niedobór białka wpływa również na funkcjonowanie mózgu, osłabia pamięć i koncentrację, zaburza procesy myślowe. Skrajny niedobór tej proteiny prowadzi do zatrzymania procesów dojrzewania, wystąpienia zmian skórnych i uszkodzeń wątroby.

Nadmiar białka

Mimo zagrożeń, jakie powoduje zbyt mała ilość białka w diecie, spożywanie go w zbyt dawkach również może negatywnie odbić się na zdrowiu. Jest to spowodowane koniecznością wydalania azotu z organizmu, który jest wykorzystywany do budowy białek. Jego nadwyżka jest natomiast przetwarzana w mocznik i amoniak – substancje obciążające pracę nerek i wątroby. Może to prowadzić do wystąpienia kamicy nerkowej.

Dzienne zapotrzebowanie na białko

Przeciętny, dorosły człowiek o prawidłowej masie ciała powinien spożywać dziennie 0,9 g białka na 1 kg masy ciała. Trzeba jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na tę proteinę u osób uprawiających sport jest większe i może wynosić od 1,2 g do 2 g białka na kilogram – w zależności od rodzaju treningu. Wyższe dawki białka powinna uwzględniać także dieta kobiet w ciąży (1,1 g/ kg) i kobiet karmiących piersią (1,3 g/ kg ).

Gdzie występuje białko?

Największe ilości białka znajdziemy w mięsach i rybach, jajkach, orzechach oraz produktach mlecznych. Zawierają je również rośliny, m.in. strączkowe, soczewica, biała fasola. Ponieważ białko o pochodzeniu roślinnym jest trudniej wchłanialne, warto je zestawiać z ryżem lub pełnoziarnistymi kaszami.

Powrót do listy
Powrót do listy