Biała kiełbasa – jak wybrać najlepszą?

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie Świąt Wielkanocnych bez białej kiełbasy w żurku czy podanej z chrzanem. By nasza paschalna uczta zadowoliła wszystkich warto zwrócić uwagę na jakość kupowanych produktów. Czym wyróżnia się dobra biała kiełbasa?

Skład

Biała kiełbasa wytwarzana jest z surowego, niepeklowanego mięsa wieprzowego. Do jej produkcji wykorzystuje się głównie łopatkę, boczek lub podgardle. Niekiedy dodaje się do niej także wołowinę. Mięso przyprawiamy oczywiście solą, czosnkiem, pieprzem i majerankiem, który doda jej wyjątkowego aromatu. Całością nadziewa się jelita wieprzowe, po czym mięso jest parzone. W tradycji niemieckiej biała kiełbasa wytwarzana jest z mięsa cielęcego z dodatkiem słoniny. Przed zakupem sprawdź skład kiełbasy – bardzo często znajdziesz w nim całą lista barwników, konserwantów, substancji zagęszczających i stabilizujących. Najgorszej jakości będzie kiełbasa, która powstała z mięsa oddzielanego mechanicznie (MOM).

Biała, brązowa czy różowa?

Świeża biała kiełbasa powinna mieć kolor różowo-biały – będzie to naturalny kolor jej surowców. Skąd to połączenie? Mięso jest różowe, tłuszcz zaś biały. Po sparzeniu kiełbasa przybiera kolor szary. Jeśli tak nie jest, do mięsa dodano dużej ilości soli peklujących. Wystrzegaj się kiełbas, które mają wyłącznie barwę różową – świadczy to o dużej ilości konserwantów użytych przy jej produkcji. Nie zastanawiaj się długo kiedy w sklepie zobaczysz kiełbasę o lekko brązowej barwie. Kolor brązowy może oznaczać, że biała kiełbasa ma w sobie więcej mięsa niż tłuszczu.

Biała kiełbasa po przyrządzeniu

Białą kiełbasę znamy w różnych wersjach – najlepiej jeśli będziemy jeść ją pieczoną lub gotowaną. Smażona kiełbasa to prawdziwa bomba kaloryczna ze względu na i tak duża zawartość tłuszczu. Po sparzeniu mięso powinno być kruche i soczyste, a przyprawy dobrze wyczuwalne. Kiełbasę o wysokiej jakości rozpoznamy wbijając w nią widelec. Dobra kiełbasa po przekrojeniu wypuszcza niewiele wody. Jeśli pryśnie na ciebie woda i tłuszcz, kupiłeś mieszankę tłuszczowo-wodną z ledwie domieszką mięsa.

Na wielkanocnym stole

To wielkanocny must have, bez wątpienia. Dietetycy jednak przestrzegają – mimo tego, że biała kiełbasa zawiera tłuszcze nasycone, białko i sód, powinniśmy delektować się nią z umiarem. Podczas świątecznego śniadania nie powinniśmy zjeść więcej niż 1-2 kiełbasy. Możemy podać ją zapiekaną z cebulą, z chrzanem czy tradycyjnie w żurku.

Powrót do listy
Powrót do listy